Čtrnáctiletá Anička z Děčína dokončuje devátou třídu základní školy. Ačkoliv ještě nemůže chodit ani na brigády, už patří mezi aktivní dárce a podporovatele potřebných. Život jí změnila vážná nemoc v rodině. Školačka posílá každý měsíc polovinu svého kapesného nadaci Dobrý Anděl na pomoc rodinám, které bojují s onkologickým či jinak závažným onemocněním. Kromě toho se taky jednou týdně věnuje hendikepovaným dětem v kroužku Krůčky v děčínském Domě dětí a mládeže. Za svou mimořádnou obětavost a dlouhodobou pomoc slabším a znevýhodněným dnes získala ocenění Mladý hrdina. 

Zhruba před čtyřmi roky se Anička dověděla, že její sestřenice onemocněla leukémií. Aničce bylo tehdy deset let. Trápilo ji, že se jako dítě nemůže zapsat do registru dárců kostní dřeně a ani nemůže jako nezletilá darovat krev. S maminkou proto začaly hledat jiné možnosti, jak by Anička sama mohla pomoci nejen své sestřenici, ale i jiným vážně nemocným dětem. Narazily na nadaci Dobrý Anděl, která finančně podporuje právě rodiny bojující s onkologickým i jiným závažným onemocněním. Teď tomu budou více než tři roky, co každý měsíc Anička posílá polovinu svého kapesného potřebným. 

Penězi to ale zdaleka neskončilo. Anička se začala také svědomitě věnovat dobrovolnictví. Aktuálně chodí jednou týdně pomáhat do volnočasového kroužku Krůčky pro znevýhodněné děti do Domu dětí a mládeže v Děčíně. Na dobrovolnictví mě nejvíc baví poznávání těch jednotlivých příběhů lidí. Dělá mi radost, když můžu udělat radost já jim,“ říká Anička. Projektu Krůčky se také snaží pomoci získávat finance na jeho provoz pořádáním sbírek a prodejem darovaných hraček na různých akcích za symbolické ceny. 

Čtrnáctiletá dívka dnes za svou mimořádnou obětavost a dlouhodobou pomoc znevýhodněným lidem převzala titul Mladý hrdina v děčínském Domě dětí a mládeže. Díky nové Mladé hrdince Aničce pak děčínské Krůčky získaly šek na 15 000 korun, který je s udělením ocenění spojen a který věnuje prostřednictvím své nadace Česká pojišťovna – organizátor projektu Mladý hrdina.   

Titul Mladý hrdina uděluje Česká pojišťovna nejen dětem, které významně pomohly k záchraně lidského života či zdraví, ale i těm, které pravidelně pomáhají ostatním. „Chtěli bychom tímto oceněním podpořit mladé lidi v jejich snažení a jejich vrstevníkům ukázat, že hrdinství se může skrývat také ve všednějších aktivitách a v každodennostech, které dělají svět lepším,“ říká vedoucí projektu Mladý hrdina Ivana Buriánková. 

Anička svůj volný čas ráda tráví hlídáním dětí či plaváním. Jednou by se ráda věnovala pomoci druhým profesionálně. Mojí největší motivací je to, že doufám, že se díky mé pomoci bude těm lidem žít lépe a zvýší se jim šance na kvalitní život. Inspirací je mi hlavně moje maminka,“ říká k ocenění Anička. A svým vrstevníkům vzkazuje: Jestli chcete pomáhat, tak začněte, na to není nikdy pozdě. A pokud sami pomoc potřebujete, nebojte se o ni říct. Hodně lidí si myslí, že největší roli v životě hrají peníze, ale to je to velký omyl.“