Dvanáctiletý Vojta a jeho mladší bratr Filip z Rakovníka jsou opravdoví hrdinové. Když se vraceli z projížďky na kolech, stali se svědky nešťastné náhody, při níž sjel do potoka kočárek s miminkem. Ani chvíli neváhali a začali z vody vytahovat jak kočárek s dítětem, tak také zoufalou babičku. Díky jejich včasné pomoci tak oba vyvázli z nebezpečné situace pouze s podchlazením. Oba bratři se za svou odvahu nyní mohou pyšnit titulem Mladý hrdina.  

Obyčejná podzimní procházka babičky s vnoučetem se loni v říjnu proměnila doslova v boj o život. Starší paní se udělalo nevolno a na chvíli nad kočárkem ztratila kontrolu. Kočárek s miminkem se rozjel a skončil v potoce. Babička, která se své vnouče snažila zachránit, nakonec sama uvízla zraněná v ledové vodě. Celou nešťastnou událost zpozorovali dva bratři, Vojta a Filip, kteří okolo projížděli na kolech. Ani minutu neváhali a běželi oběma na pomoc.  

Vojta s Filipem se snažili převrácený kočárek s miminkem z vody vytáhnout vlastními silami, ale nedařilo se jim to. Na pomoc jim naštěstí přispěchal cyklista a další náhodná kolemjdoucí a dvěma dospělým už se povedlo pod převrženým kočárkem miminko z vody vylovit. Vojta mezitím zavolal na linku 155 a popsal jsem jim, co se stalo. Nemluvně bylo sice celé mokré, ale dýchalo. Vojta s Filipem ho spolu s dalšími kolemjdoucími zabalili do deky a hned na to běželi na pomoc i babičce.  

Dvanáctiletý Vojta se svým bratrem Filipem zvládli vše na výbornou. Dokázali správně popsat záchranářům situaci i místo, kde se nacházejí, o miminko i zraněnou babičku se pak do příjezdu sanitky starali. Odvahu a sebevědomí potřebné pro záchranu životů Vojtovi podle jeho slov dodal především pobytový kurz Českého červeného kříže, který v létě absolvoval. Letos pojede znovu i se svým bratrem. Oba se na kurz už moc těší.  

Český červený kříž pořádá kurzy první pomoci nejen pro dospělé, ale i pro děti všech věkových kategorií, od mateřinek až po středoškoláky. Podle zkušeností lektorů ČČK reagují na vypjaté situace děti a mladí lidé mnohdy lépe než dospělí. A obzvlášť děti a mladí, kteří jejich kurzy projdou, jsou na takové situace velmi dobře připravení. „Děti školíme už v mateřských školách, kde vyučujeme první pomoc formou loutkového divadla. A je pravda, že kolikrát děti zareagují rychleji a bezprostředněji než dospělí. Možná právě proto, že si ještě neuvědomují rizika jako dospělí a do všeho jdou takříkajíc po hlavě. Mnohdy jsou ale i připravenější poskytnout první pomoc a někdy mají snad i více znalostí než leckterý dospělý,“ říká ředitelka Českého červeného kříže v Rakovníku Lucie Škorpilová. 

Bratři Vojta a Filip se stali prvními rakovnickými Mladými hrdiny a celkově druhými ve Středočeském kraji. Ocenění bratři převzali od vedoucí projektu Ivany Buriánkové ve středu 6. března v místním sídle Českého červeného kříže. K příležitosti udělení titulu pak ředitelka Českého červeného kříže Rakovník Lucie Škorpilová obdržela šek na podporu dalšího vzdělávání mladých lidí v oblasti první  pomoci.