Každý pátek naloží ovoce a zeleninu z potravinové banky do auta a vyráží na cestu. Nevyužité potraviny z obchodů pak Zuzana rozváží třeba osamělým seniorům. Vždy ji totiž vadilo plýtvání potravinami a i v mladém věku ráda úspěšně mění své sny a představy do praxe. Dobrovolnická aktivita ji inspirovala i k otevření sousedského klubu pro ty, kteří si návštěvu kaváren a společenských zařízení nemohou dovolit. „Pomáhat bližním je zábava, ne otrava,“ říká.

Celé to začalo, když se mi a sousedům před pár lety podařilo z rozpočtu Prahy 10 získat peníze na úpravu vnitrobloku,“ vzpomíná Zuzana Vránová, jak poprvé na vlastní kůži poznala, že trocha energie může změnit mnohé. „A tak jsem si dala další cíle.“ Do těch promítla svůj silný zájem o plýtvání potravin i celoživotní optimismus. S úsměvem překonává překážky a je živoucím důkazem, že pomáhat ostatním není těžké a najít si k němu cestu může každý.

Zuzana se před časem zúčastnila několika dobrodružných nočních výběrů popelnic u supermarketů po boku zkušeného „dumpstera“. Hledala možnosti, jak by mohly k nespotřebovaným potravinám z obchodů i méně otrlé povahy. Napadlo ji ve své čtvrti založit veřejné lednice. Tak by se jídlo snáze dostalo třeba k těm, kteří na něj nemají dost prostředků.

Začátky se neobešly bez problémů, zacházení s potravinami totiž upravují různé zákony a předpisy. Zato Zuzana získala doporučení spojit se s potravinovou bankou. Ta má ze zákona jako jedna z mála organizací povolené jídlo ze supermarketů přebírat. „Nechtělo se mi jen čekat na rozhodnutí, zda lednice budou, chtěla jsem něco dělat hned,“ líčí, jak se nenechá jen tak něčím odradit.

A tak se Zuzana domluvila s ředitelkou Potravinové banky Praha na tom, že od nich bude každý týden přebírat ovoce a zeleninu, aby je rozvezla potřebným lidem. Postupně si našla dost „klientů“, kteří projevili o potraviny zájem. „Jsou to většinou senioři žijící sami,“ vysvětluje. „Po zaplacení nájmu a dalších nutných výdajů jim často na jídlo nezbývá dost peněz.“

Jednoho 89letého klienta Zuzana Vránová třeba objevila, když vybíral popelnice. „Říkal, že si tak přilepšuje na knihy i nachází oblečení. Je to přitom šarmantní a aktivní pán,“ objasňuje. Mezi její klienty patří třeba i matky, které se dostaly do těžké životní situace. Pomáhá i několika ženám, které mají děti v pěstounské péči. Zlepšuje tak život asi čtyřiceti lidem.

Potraviny Zuzana rozváží vždy v pátek, kdy jí k dobré náladě pomáhá i více volného času. „Všimla jsem si při tom, že klientům nedělá radost jen jídlo, ale i má společnost,“ říká nadšeně. Pronajala si proto od města prostor ve Vršovicích, ve kterém teď chystá sousedský klub. „Klienti budou mít zdarma kávu a další jídlo, ale taky místo pro trávení času se sousedy při večeřích, filmech a podobně,“ vysvětluje.

V budoucnu chce Zuzana Vránová ve své dobročinnosti pokračovat, jak bude v jejích silách. „Vidím v tom největší smysl, mám radost z radosti ostatních,“ říká s upřímností na rtech.