Martínek, kterého dívky znaly z vesnice, přišel při tragické autonehodě o maminku a babičku. Zůstala mu jen čtyřiadvacetiletá teta, která musela ze dne na den změnit svůj život, aby se o synovce mohla postarat. Statečné kvintánky neváhaly podat pomocnou ruku a zorganizovaly sbírku, díky které se pro Martínka podařilo vybrat přes dva miliony korun.

Autonehodou se malému Martínkovi změnil svět. Přišel o své nejbližší, maminku a babičku, zůstala mu pouze jeho čtyřiadvacetiletá teta, která se ho po tragické události ujala. Katka Martínka a jeho rodinu pravidelně navštěvovala už dlouhé roky a s maminkou se přátelila. „Žiji ve stejné vesnici jako Martínek. Známe se od jeho narození. Velice mě mrzelo, když v jednu chvíli přišel o maminku i babičku. Z ničeho nic mě napadlo, že bych mohla zorganizovat nějakou sbírku. Řekla jsem to kamarádkám a šly jsme spolu za paní učitelkou,“ vypráví Katka.

Když dívky představily svůj plán učitelce Zuzaně, neuvěřitelně ji překvapil jejich zápal. „Ten den jsem měla spoustu schůzek, ale ony na mě přesto počkaly několik hodin po vyučování. Daly jsme dohromady text s fotkou a vylepily letáčky. Dopis jsme umístily také na sociální sítě. Nenapadlo nás, co to způsobí,“ říká s nadšením pedagožka.

Facebookovou výzvu během pár hodin sdílelo několik tisíc lidí a okamžitě začali přispívat věcmi. „Povídaly jsme si se spolužačkami, jaká to je hrozná tragédie. V tom vznikl nápad, jak Martínkovi pomoci, aby měl znovu radost ze života. Napsaly jsme dopis a sdílely ho na sociální sítě, aby se o tom dozvěděli nejen studenti našeho gymnázia. Samy jsme nečekaly, že bude mít takový ohlas, moc nás to těší,“ říká Diana.

K iniciativě se připojila také starostka Čepřovic Barbora Poláčková. Ta při obecním úřadě zřídila transparentní účet přímo věnovaný Martínkovi. Nakonec se na něm se sešlo přes dva miliony korun. Sbírka měla dle slov starostky trvat pouze do konce roku. Na účet však dodnes proudí peníze. Někteří dárci si dokonce zřídili trvalý příkaz a posílají měsíčně stejné částky.

Slavnostní předání titulu Mladý hrdina proběhlo ve čtvrtek 26. 4. 2018 na koncertě Nadačního fondu Gymnázia Strakonice, který se konal v městském kulturním domě. Ocenění předali zástupci České pojišťovny za přítomnosti vedení školy, všech studentů gymnázia i místních novinářů. „Těší mě, že jsme mohli dívkám předat toto ocenění, protože bez jejich obětavého nasazení by sbírka vůbec nevznikla. I když je nakonec podpořila i celá řada dospělých, Katka, Anežka i Diana jsou v tomto příběhu ty opravdové hrdinky, které neváhaly s pomocí začít. A to bývá často to nejtěžší,“ říká Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Dívky na slavnostním předání obdržely také malé dárky, které je mají podpořit v tom, co je baví. Diana získala 10 lekcí agility a dalších 10 jako bonus od organizátorů kurzu Agility Strakonice, kteří chtěli ocenit její charitativní činnost. Anežka dostala hudební nástroj ukulele a Katka, která se také s Anežkou pravidelně stará o batolata a děti v jednom ze strakonických dětských center, pojede s Martínkem, Anežkou a Dianou na výlet. „Kačku tyhle věci naplňují nejvíce. Věřím, že si to užijí všechny tři, jsou to dobré kamarádky. Jsem na holky strašně pyšná,“ svěřuje se učitelka Zuzana. Katka navíc obdržela adopční listinu veverky kapské z pražské Zoo. Stala se tak díky České pojišťovně její hrdou sponzorkou. Všechna tři děvčata si jako bonus odnášejí ještě jedno prvenství. Staly se vůbec prvními mladými hrdinkami, kterým byl titul udělen.