Takovou zastávku při zdánlivě klidné procházce u řeky tři spolužačky ze základky v Kostelci nad Orlicí nečekaly. Spatřily ženu, která se pokoušela dostat z vody na břeh a z hlavy jí tekla krev. Dívky bez váhání přispěchaly na pomoc. Zavolaly záchranku, usadily zraněnou na lavičku a udržovaly ji při vědomí. Díky nim se žena dostala v bezpečí do nemocnice. Za svůj čin teď dívky získaly ocenění Mladý hrdina.

V ten zářijový podvečer vyrazily tři kamarádky ze školy, Nela, Laura a Vendula, na obyčejnou procházku. Zamířily ke splavu za koupalištěm v Kostelci nad Orlicí. Když přecházely most, naskytl se jim výjev jak z detektivního románu. Uviděly starší ženu, která těžce vylézala z vody na břeh a držela se za hlavu. „Byla malátná a zdálo se nám, že krvácí,“ popisuje dvanáctiletá Laura.

Dívky neváhaly a rozběhly se ženě na pomoc. Z hlavy jí opravdu tekla krev a byla zmatená. „Bylo jasné, že předtím musela spadnout ze srázu do vody,“ vzpomíná další ze spolužaček, čtrnáctiletá Vendula. Laura proto zvedla telefon a zavolala záchranku. Mezitím jí duchapřítomně vyndala z kapsy promočené doklady, aby je pak mohla předat zdravotníkům.

Nela a Vendula během toho se ženou mluvily, aby neztrácela vědomí. „Uklidňovaly jsme ji, říkaly jsme, že všechno bude dobré,“ říká Vendula. Brzy pak přijela sanitka a zraněnou ženu odvezla. Po ošetření v nemocnici se pak mohla v pořádku vrátit domů.

Lékař mi řekl: ty dívky Vám zachránily život,“ vzpomíná zachráněná paní Věra, kterou s Kostelcem nad Orlicí spojuje rodinný příběh, sama zde ale nebydlí a místní nezná. Rozhodla se, že děvčata vypátrá a osobně jim poděkuje. „Dívky se chovaly tak profesionálně na svůj mladistvý věk,“ vysvětluje Věra, proč se pustila do obepisování kosteleckých škol.

Nakonec s pomocí pedagogů trojici hrdinek našla. Nebylo to ale snadné, protože děvčata se svým statečným počínáním nijak nechlubila. Ve škole se o jejich záchranné akci dozvěděli až poté, co se jedna z dívek skromně svěřila při předmětu Výchova ke zdraví, kde se mimo jiné učí i první pomoc.

Nic pak už nebránilo setkání ženy s jejími mladými zachránkyněmi. „Přišla za námi do školy a byla moc milá. Když nám děkovala za pomoc, brečela dojetím,“ vzpomíná na dojemné setkání se zachráněnou ženou Vendula, která chodí do kosteleckého skautu. I tam se učili, jak se správně poskytuje první pomoc.

A právě ve skautském středisku v Kostelci nad Orlicí dívky ve čtvrtek 18. června získaly ocenění Mladý hrdina. Předali jim ho zástupci projektu za přítomnosti skautů i rodičů. Jedná se už o 51., 52. a 53. oceněné Mladé hrdiny.