Tři žákyně ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě – Zábřehu se ode dneška mohou pyšnit titulem Mladý hrdina. Osmačky Katka, Míša a Terka prokázaly loni v září velkou duchapřítomnost, když si na ulici všimly kolabujícího seniora. Dvaaosmdesátiletý muž se na chodníku sesunul k zemi, kolemjdoucí školačky neváhaly a okamžitě přivolaly záchranku. Než přijela pomoc, dívky seniorovi zvládly poskytnout první pomoc a dostat ho do stabilizované polohy.  

Začátek loňského školního roku přinesl žákyním osmé třídy nečekaný adrenalinový zážitek. Po cestě ze školy si Katka, Míša a Terka všimly staršího pána, který kousek před nimi na ulici upadl na zem. Když k němu dívky přiběhly, muž téměř nekomunikoval. „Pán s námi vůbec nemluvil, reagoval pouze drobným posunkem jedné ruky,“ vypráví jedna z oceněných dívek Kateřina Honzková. Dívky nezpanikařily a okamžitě se pustily do záchranné akce.  

Jako první telefonem přivolaly záchrannou službu. Pro školačky bylo zprvu náročné se ve stresové situaci zorientovat a přesně popsat místo události. Dispečerka je však uklidnila a celým procesem je provedla. Poté dívky po telefonu navedla, jak mají muži poskytnout první pomoc. „Zavolaly jsme záchrannou službu a pak jsme postupovaly podle operátorky na telefonu. Vyvýšily jsme mu hlavu a podložily ji jeho svetrem,“ vzpomíná další z oceněných dívek Tereza Lyčková. Školačky nakonec podle pokynů zvládly muže dostat do stabilizované polohy. 

Zatímco dívky zachraňovaly život, ulicí procházelo několik dospělých. Školačky vzpomínají, že je musela minout alespoň desítka lidí. Pomoc jim ale nabídla až po delším čase pouze jedna paní, která s nimi poté i vyčkala na příjezd sanitky. „To čekání se zdálo hrozně dlouhé, byla to velká úleva, když konečně přijela sanitka,“ říká třetí z oceněných dívek Michaela Zientková. Ačkoliv podle záchranářů nebyl senior v přímém ohrožení života, jeho stav vyžadoval ošetření. 

Katka, Míša a Terka si převzaly čestný titul a ocenění Mladý hrdina ve své třídě ve středu 30. ledna. „Dívky prokázaly velkou odvahu a jsou příkladem nejen pro své vrstevníky, ale také pro dospělé. Tento hezký příběh s dobrým koncem dokazuje, že je potřeba, aby k sobě lidé nebyli lhostejní a vzájemně si pomáhali. Katka, Míša a Terka jsou opravdovými hrdinkami a věřím, že jejich příběh motivuje k pomoci i další děti a mladé lidi,“ říká vedoucí projektu Mladý hrdina Ivana Buriánková, která dívkám ocenění předala.  

Základní škola, která tyto Mladé hrdinky vychovala, získala od České pojišťovny finanční dar pro další vzdělávání žáků. Školačky za jejich příkladné chování ocenil loni v říjnu také starosta městského obvodu Ostrava-Jih.