Šestadvacetiletá Nikol je zvířecí hrdinka. A to doslova – před sedmi lety totiž založila organizaci Pet Heroes, v překladu „zvířecí hrdinové“, která pomáhá opuštěným i nemocným domácím mazlíkům. Spolu s partou podobně smýšlejících hrdinů zachraňuje Nikol štěňata z množíren i kocourky zraněné na ulici. Na začátku přitom byla jen ona sama a její neochvějné přesvědčení, že každý život má smysl. I ten zvířecí. 

Na začátku byly inzeráty opuštěných štěňátek

Od malička jsem milovala zvířata. Jako malá jsem si tahala pořád broučky v kapsách, abych se o ně mohla starat. Stavěla jsem pro ně domečky. Rodiče z toho neměli velkou radost, protože potom lezli po bytě,“ vypráví Nikol o svých záchranářských začátcích. Jak se pomalu blížila maturita, přemýšlela stále víc o tom, co smysluplného dělat ve volném čase. Začala s pomocí v útulcích, ale pak přišel nápad. Nikol začala opuštěné pejsky z útulků inzerovat, aby rychleji našli nový domov.

U inzerátů ale nezůstalo dlouho. „Rodiče mi dovolili si k 18. narozeninám pořídit prvního vlastního pejska. Tam jsem se dozvěděla o tom, co je to množírna. Nedokázala jsem to vůbec pochopit, jak je možné, že někdo může týrat zvířata takovým způsobem a že s tím musí někdo něco přece udělat,“ popisuje Nikol. Čím víc se o problému dozvídala, tím víc začínala chápat, že ten „někdo“ může být i ona sama. A tak založila vlastní neziskovou organizaci Pet Heroes.

Nejdřív se zvířecí hrdinové soustředili hlavně na rychlé hledání nových domovů pro kočičky a pejsky. Nikol totiž celý spolek zpočátku táhla sama. Myšlenka pomoci zvířatům ale postupně přivedla další lidi, kteří dnes po pěti letech tvoří pevný a schopný tým. „Chtěla jsem vytvořit otevřenou organizaci, do které se bude moct kdokoliv zapojit svými schopnostmi, časem, myšlenkami i zkušenostmi,“ vypráví Nikol. „Po pěti letech už je nás asi dvacet. Jsme taková rodina, která pomáhá zvířatům. A potom jsou to stovky lidí, kteří se zapojují finančně, občasnou výpomocí nebo i sdílením na Facebooku.“

A tak díky novým lidem přibývaly i nové aktivity. Dnes se lidé z Pet Heroes přímo starají o desítky mazlíků a umožňují dalším lidem přispívat podle svých možností na lepší zvířecí život. „Máme dva velké azyly, které mají dohromady 50 až 80 zvířátek. Je to azyl Handipet Rescue u Mělníka, ve kterém pečujeme o handicapované pejsky a kočičky, a Destiny Paws v Praze, kde máme kočičky, které byly v nouzi,“ říká hrdě Nikol. Spolek dál stojí za projektem Štěně v nouzi, kde inzeruje štěňata z útulků, a také za iniciativou Psí přání, kde mohou lidé plnit přání pejskům.

Máme i dobročinný kamenný krámek v Praze, kam mohou lidé nosit věci a něco pěkného si koupit, děláme přednášky o dobrovolnictví a o množírnách, nebo máme free shop, kam může kdokoliv cokoliv přinést a útulky z celé republiky si tam mohou cokoliv vzít,“ vyjmenovává Nikol jenom některé příklady, jak se činnost neziskovky od původních inzerátů obrovsky rozrostla.

Sociální sítě jsou dobří sluhové, najdou se na nich ale zlí lidé. Hlavně se nebát!

Přitom to zdaleka nebylo vždycky jednoduché. Najdou se totiž i lidé, kteří dobrým úmyslům nepřejí. Nikol se s nimi setkala hlavně na sociálních sítích. „Jakmile děláte něco aktivně a snažíte se něco změnit, objeví se lidé, kteří vás chtějí srazit. Nadávají vám. Třeba uděláme nějaké video a někteří lidé tam nadávají, že má někdo z nás hnusný účes. Nebo přijmeme nějaké nemocné zvířátko a lidi píšou, ať ho utratíme, že to nemá smysl. Přitom ho samozřejmě vyléčíme a má pěkný život,“ vypráví svou zkušenost Nikol s tím, že zlé komentáře na Facebooku už neřeší. „Sociální sítě jsou špatní pánové, ale dobří sluhové.  Je potřeba mít od nich odstup a používat je jako nástroj ve svůj prospěch. Ničemu nepomůže na nich brouzdat hodiny denně. Ale když hledáte třeba domov pro štěně, můžete psát příspěvky, sdílet je a seznamovat se s dalšími lidmi.“

Nejtěžší chvíle tak spolu s dalšími lidmi z Pet Heores Nikol zažívá, když jde přímo o samotná zvířátka. Někdy totiž i zvířecí hrdinové přijdou pozdě a pejskům nebo kočičkám už není jak pomoct. Přitom parta kolem Pet Heroes se snaží zachraňovat i ty zvířecí životy, které už možná nikdy nebudou docela zdravé. A jsou v tom úspěšní, díky trpělivé péči i profesionálnímu veterinárnímu dohledu se jim daří dostat z nejhoršího třeba i vážně zraněné a nemocné mazlíky. Ti pak mají hezký život, i když třeba neslyší, nehýbou se dokonale nebo dokonce jezdí na vozíku. „Myslím si, že každý život má smysl. A pokud žijeme v zemi, kde je možné jim pomoct, tak jim pomáhat máme. Zvířata jsou na nás plně závislá, my jsme si je ochočili, vycvičili a připoutali si je k sobě. Pejskové a kočky neznají sebelítost. Přizpůsobí se i svému handicapu jako je slepota nebo že musí být na vozíčku a radují se,“ vysvětluje filosofii spolku Nikol.

A právě stovky pejsků a kočiček, kterým Pet Heroes už pomohli, jsou pro Nikol to, z čeho má největší radost. „Chodí nám fotografie z nových domovů, to zahřeje u srdce. Vím, že to má smysl. Mám radost i z toho, kolik lidí a jací se k nám přidávají. Taky mě těší přátelství, která jsem v organizaci nalezla,“ říká.

Mladším lidem, kteří jsou na tom dnes podobně jako Nikol před svým prvním inzerátem, vzkazuje statečná zvířecí hrdinka, ať se nebojí. „A že v ničem nejsou sami. Ať mají jakákoliv trápení, už tu byl někdo, kdo je měl také. Cokoliv se v životě děje, neznamená to, že nemůžeme zatnout zuby a pokusit se to změnit.“

Více informací o organizaci Pet Heroes a možnostech, jak ji podpořit najdete na www.petheroes.cz