Pro studenty píseckého gymnázia to měl být příjemně strávený den na exkurzi v Plzni. Místo toho je čekal nelehký úkol, kterého se zhostili s nevídaným hrdinstvím. 4. října 2017 si všimli před obchodním domem Plaza starší ženy, která ležela na zemi a kolem ní bylo několik lidí. První jejich myšlenka byla, že když jsou kolem ní dospělí, budou jí umět pomoci. Opak byl pravdou. Poté, co k nim přiběhla vyděšená spolužačka, jali se Martin, Mikoláš a Lam zahájit resuscitaci. Přihlížející totiž seniorce neposkytovali pomoc, ale fotili si s ní selfie a nevhodně vtipkovali. Chlapci kromě poskytnutí první pomoci také zavolali záchrannou službu. Nakonec musela na místo dorazit i policie, aby rozehnala hlouček zvědavců, kteří záchranářům mařili práci. Žena, které chlapci poskytli příkladnou první pomoc, na následky kolapsu v nemocnici bohužel zemřela. I přesto si chlapci zaslouží za své jednání ocenění. Česká pojišťovna se jim proto rozhodla udělit titul Mladý hrdina.

Studenti druhého ročníku Gymnázia Písek Martin, Mikoláš a Lam uviděli před plzeňským obchodním domem hlouček lidí sklánějících se nad starší paní. Tušili, že zřejmě zkolabovala, ale nenapadlo je, že by nikdo neposkytl první pomoc nebo že by se lidé chovali tak necitelně. „Stáli jsme před obchodním centrem s našimi spolužáky a čekali jsme na učitelky. Povídali jsme si, a když jsem se podíval k fontáně, viděl jsem tam ležet paní. Okolo ní bylo asi šest lidí. Říkali jsme si, že když jsou tam dospělí, budou jí umět pomoct,“ popisuje průběh události Lam. Pak k nim ale přiběhla vyděšená spolužačka a ptala se, zda vědí, jak poskytnout první pomoc. „V tu chvíli nám došlo, co musíme dělat. Základy první pomoci jsme se učili ve škole a něco jsem si pamatoval i z autoškoly,“ konstatuje Martin. Ten se pak v resuscitaci střídal s Mikolášem.

Krátce po zahájení resuscitace se chlapci ptali okolo postávajícího davu, zda již byla přivolána záchranná služba. K jejich překvapení zjistili, že nikoho z přihlížejících nenapadlo přivolat pomoc. Byl to až Lam, kdo první zvednul telefon a zavolal záchranku. Ta na místo dorazila během několika minut a po chlapcích převzala resuscitaci. Práci jim však svým chováním komplikovali přihlížející. Nakonec musela být přivolána i policejní hlídka, která dav rozehnala. Celou situaci okomentoval mluvčí plzeňské záchranné služby Martin Brejcha: „Nejenže měli neetické vtipy a hloupé hlášky, ale vše si fotili, a dokonce si někdo dělal i selfie. Něco podobného nepamatujeme.“ A dodává: „Studenti, kteří resuscitaci zahájili, postupovali velmi správně.

Dělali jsme jen, co bylo třeba. Vrstevníkům bychom chtěli vzkázat, aby dávali při ukázkách první pomoci dobrý pozor a nebrali je na lehkou váhu. Nikdo nikdy neví, kdy se budou znalosti hodit. A dospělí by si měli víc první pomoc osvojit, případně oživit,“ shodují se všichni tři studenti.

Hrdinský přístup a rychlou akci pro záchranu komentuje i mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková: „Kluci se zachovali skvěle. Nejen, že byli schopni v tak složité situaci rychle reagovat, ale jejich pomoc byla v podstatě profesionální, což uvedli i záchranáři. Věřím, že se stanou velkou inspirací nejen pro své spolužáky a kamarády, ale i pro ostatní.

Chtěla bych kluky ocenit, že jsou hrozně skromní. Oni si s touhle příhodou i hodně vytrpěli, protože ty první reakce médií byly šílené. Krimi Plzeň prohlásila, že všichni, kdo u situace byli, se chovali nemožně a nikdo nepomáhal. Až jejich spolužačka z vedlejší třídy napsala do médií článek, jak to bylo ve skutečnosti, a tak se o tom teprve veřejnost dozvěděla pravdu. Jsem na ně opravdu moc pyšná,“ prohlásila jejich třídní učitelka.

Předání titulu Mladý hrdina proběhlo 6. 2. 2018 v aule Gymnázia Písek za účasti spolužáků, zástupkyně ředitele a třídní učitelky. Chlapcům byly předány diplomy a věcné ceny. Gymnázium pak od Nadace České pojišťovny převzalo šek na podporu rozvoje vzdělávacích aktivit.