Letos v dubnu zkolaboval na ulici v Opavě starší pán. Upadl a při pádu si rozbil hlavu. Měl ale štěstí v neštěstí. Pomohla mu trojice mladých vítkovických florbalistů, kteří zrovna v nedaleké hale čekali na další zápas. Za svůj statečný čin si nezletilí zachránci vysloužili ocenění Mladý hrdina.

Útočníci Vojtěch a Ondřej a obránce Adam přijeli ten den do Opavy, aby tu hájili vítkovické barvy proti místním a týmu z Frýdku-Místku. První zápas dopadl dobře. Kluci si pak chtěli zkrátit čekání na druhé utkání a vyrazili do blízkého obchodu pro občerstvení. Místo odpočinku je ale překvapil náhlý adrenalin.

Spolu s nimi šel po ulici starší pán, který se náhle svalil na zem. Poblíž stála žena, okamžitě se k bezvládnému muži rozeběhla a začala křičet. Kluci neváhali ani chvilku a přispěchali na pomoc. Když dobíhali k ležícímu muži, Vojta už stihl vytočit záchranku.

Spolu s Adamem a Ondrou seniora nejprve otočili, aby mohl lépe dýchat. Pán měl na hlavě hlubokou ránu, zřejmě se při pádu zranil o patník. Kluci ji proto zajistili provizorním obvazem. To už jim ale dispečerka po telefonu radila, jak mají zraněnému podložit hlavu, aby se jeho stav nezhoršil, než přijede záchranka. O  neznámého muže si tři mladí vítkovičtí sportovci na opavské ulici do příjezdu profesionálních zdravotníků starali, aby neupadl do bezvědomí.

Ačkoliv jsou kluci z florbalových tréninků zvyklí spolupracovat i zvládat stres, záchrana lidského života pro ně byla něco úplně jiného. „Měl jsem strach. V budoucnu bych ale určitě opět pomohl,“ říká za všechny čerstvý Mladý hrdina Vojta. „Všichni tři jsme si po této události zjistili něco více o první pomoci, ale doufáme, že se taková situace nebude znovu opakovat,“ přiznává.

Pohotový zásah mladých sportovců ocenili i samotní opavští záchranáři. „Vaši sportovci odvedli dobrý kus práce. Dobře vyhodnotili situaci, že má být pacient převezen k ošetření do nemocnice a přivolali mu pomoc,“ uvedl mluvčí nemocnice v e-mailu pro zachránce. A pyšní jsou na své svěřence i trenéři klubu. „Podobné činy nejsou samozřejmostí a kluci se zachovali skvěle, když ukázali obrovský charakter a správné chování sportovců,“ říká Jiří Gurkovský, jeden trenérů. Právě on má spolu s druhým trenérem Ondřejem Miklasem v 1. SC Vítkovice florbalový dorost na starosti.

Za obětavou pomoc a hrdinské jednání obdrželi Vojtěch, Ondřej a Adam ocenění Mladý hrdina. Tituly převzali na slavnostní akci 3. září 2019 ve vítkovické florbalové hale. „Kluci prokázali velkou pohotovost a svým rychlým jednáním napomohli tomu, že se zraněný pán obešel bez vážnějších následků. To je výkon, který si zaslouží uznání,“ řekla k ocenění Ivana Buriánková, ředitelka projektu Mladý hrdina.