Dvanáctiletou Annu Bandrowskou na jarním veletrhu ForPets zaujala organizace Devět životů. Když viděla, že vybírají peníze pro svůj kočičí útulek, napadla ji prostá myšlenka: proč by sbírku pro zachránce koček nemohla uspořádat i ona sama? A tak se do toho pustila. Z prodeje výrobků na školní zahradní slavnosti vydělala Devíti životům peníze na několik kastrací a dokázala, že i snaha mladého člověka může hodně pomoct. Anna proto teď získala titul Mladý hrdina.

Anička má zvířata odjakživa ráda. Dříve měla kočku, teď chová králíka a se psem známých chodí s nadšením na cvičiště. Není divu, že si na veletrhu všimla právě stánku Devíti životů, obecně prospěšné společnosti pečující o zatoulané kočičky. Přemýšlela, jak by ona sama mohla pomoct kočkám hledajícím nový domov. Na školní zahradní slavnost tedy připravila různé drobnosti k prodeji a informační letáčky o útulku. Tomu pak věnovala všechny vydělané peníze, téměř dva tisíce korun.

Devět životů díky tomu mohlo pořídit několik dalších kastrací. Těmi se spolku daří ozdravovat kočičí populaci a bránit jejímu přemnožování. Starají se totiž nejen o zatoulaná zvířata, ale i o venkovní kolonie koček. Díky jejich práci se ročně podaří zabezpečit zdravotní stav mnoha desítek volně žijících zvířat. Vloni dokázali 72 kočkám sehnat nový domov. V rámci kastračního programu také ošetřili více než úctyhodných 440 koček a kocourů.

V nenápadném domku v Hospozíně u Kladna, kde organizace sídlí, se desítkám koček věnují dvě pracovnice ve volném čase bez nároku na honorář. „O opuštěné kočky se staráme už víc než deset let,“ říká Ivana Židoňová z Devíti životů. „Občas nás někdo podpoří, ale málokdy jsou to děti. Anička nám udělala velkou radost,“ dodává. Oceněním Mladý hrdina dnes už třináctiletá Anna zajistila prospěšné organizaci dary v hodnotě 15 000 Kč na potřeby pro zachráněné kočky.

„Anička i se svými omezenými finančními možnostmi našla způsob, jak aktivně pomoct dobrovolnému spolku starajícímu se o zatoulaná zvířata. Díky ocenění mu teď vlastně pomůže ještě jednou,“ říká ředitelka projektu Mladý hrdina Ivana Buriánková. Příběh navíc může inspirovat i ostatní nejen mladé lidi. Důležité není jen všímat si problémů, ale hlavně aktivní snaha je řešit.

Ocenění Mladý hrdina Anně Bandrowské předali zástupci projektu Mladý hrdina přímo v sídle prospěšné organizace Devět životů v Hospozíně v sobotu 30. listopadu.