Mezi první Mladé hrdiny se zapsala pětice odvážlivců z Dětského domova v Krompachu na severu Čech. Patrik (12), Mirek (13), Marek (15), Milan (15) a Marian (16) absolvovali 583 km dlouho cestu k Baltskému moři. To vše na kole! Celá cesta tak trvala 5 dnů. Sportovní zážitek se navíc rozhodli spojit s dobrou věcí a pro nedaleký Domov pokojného stáří v Chrastavě získali přes 100 tisíc korun na koupi kompenzačních pomůcek.

Celou cestu kluci zdolali pod vedením filantropa a triatlonisty Tomáše Slavaty a za doprovodu jeho přítelkyně Pavlíny, vychovatelů Vládi, Radka a vychovatelky Lenky z dětského domova. Myšlenkou celého projektu bylo především ukázat, že děti z dětských domovů, které jsou zvyklé hlavně přijímat, dokáží stejným dílem také dávat nazpátek a konat dobré skutky, když dostanou důvěru.

Samotné cestě předcházelo jen několik málo cyklistických tréninků a hlavně velký nákup stanů, spacáků, karimatek a sportovního oblečení. Den před samotným odjezdem se pak seřizovala kola a ladil fotoaparát pro řádnou fotodokumentaci celé akce.

Průběh cesty Tomáš Slavata zprostředkoval na Facebooku a spolupracovala s ním i řada médií. I když je po cestě potkalo pár drobných zádrhelů, kluci zvládli tuto dlouhou cestu na jedničku a je až obdivuhodné s jakým nadšením výzvu přijali a s jak velkou vervou se do výpravy pustili.

Nakonec se na podporu a koupi kompenzačních pomůcek pro Domov pokojného stáří v Chrastavě podařilo vybrat přes 100 tisíc korun, ke kterým Česká pojišťovna prostřednictvím své nadace přidala ještě 15 tisíc korun a klukům darovala roční permanentky do místní tělocvičny, aby se i nadále mohli věnovat sportu, který mají tak rádi. Radost, kterou si ale kluci z Dětského domova v Krompachu z cesty odnáší, je nevyčíslitelná a na celý život. Pokořili sami sebe a navíc udělali něco pro dobrou věc.

Právě spojení sportu a dobré věci vysloužilo klukům ocenění titulem Mladých hrdinů. Věříme, že svým chováním budou inspirovat další mladé lidi k podobným skutkům.